Hlavní strana

Z Zpevnik 555
Přejít na: navigace, hledání

Ahoj, právě čteš úvodní stránku wiki pro shromáždění materiálů pro

Velký mezigenerační úplný a reprezentativní zpěvník pětky, s komentáři a melodiemi

Během příprav 100letého výročí 5. přístavu vodních skautů, pak během oslav a potom v následných diskusích jsme došli k porozumění, že jeden z významných prvků který nás, pětkaře, identifikuje, jsou naše písničky. Zpíváme jich mnoho: některé všichni, některé jen určité generace. Některé jsou všeobecně známé až lidové, některé jenom naše. K mnoha z nich se váží zajímavé historky o tom, jak se do oddílu dostaly nebo při jaké hře byly použity. Mnoho jsme si jich upravili, doplnili vlastními texty či úplně přetextovali. Je v nich otištěna naše historie.

Abychom o to všechno v důsledku času a ochabující paměti nepřišli, rádi bychom zde shromáždili maximum informací o našich písničkách. Texty, jejich varianty, akordy, noty s nápěvy, historky, ilustrace, stránky ze starých zpěvníků, zamyšlení .. co kdo zná, má a je ochoten zde zaznamenat.

Máme v plánu ze shromážděných materiálů vytvořit a vytisknout krásný reprezentativní zpěvník. Také určitě vznikne kompletní zpěvník, abychom uchovali vzpomínky pro další generace. Případně také cestovní verzi. Nebo variantu v tónině pro další nástroje. Ostatně, každý si může z materiálnů tady shromážděných udělat nebo doplnit vlastní zpěvník, proto to zde je.

Výzva

Text emailu k rozeslání. A nejsme první - už Švígo ...

Seznamy

Tady je seznam písniček. Tyto písně jsou už v systému, někdo je zadal a začal na nich pracovat. Ale pořád je v nich co doplňovat, opravovat, kontrolovat ...

Tahle chybí, ale já jí neumím

Tady je seznam písniček, které nesmí chybět ale zatím se nikdo nemá se k tomu jí zadat. Adoptuj si nějakou ... Nebo přidej tu opravdu důležitou, o které zatím nevíme.

Různé seznamy všech písniček

Redakce

Seznam a informace k připravovanému tisku

Zpěvníky

Během let vzniklo mnoho zpěvníků. Tady je seznam a informace o zpěvnících, ke kterým jsme se dostali a které jsou (nebo budou, nebo alespoň částečně) v systému.

Všeobecná diskuse a komentáře

Je před námi několik strategických, spíše technických rozhodnutí. Co na to posádka / redakce / další zainteresovaní?

Jak na to

aneb doporučená pravidla a návody.

 • Nejde ti nic přidat? Možná proto, že tu ještě nemáš účet.
 • Nemáš tu účet a rád bys? Dej vědět Peškovi (hpaces@gmail.com). (Asi jsem na tebe zapomněl, promiň.)
 • Žádnou paniku. Je to jednoduché. Do různých wiki přispívají milióny lidí, teď to budeš i ty. (Když se něco fakt nepovede, neboj, opravím to. Snad.)
 • Víc hlav víc ví. Žádná informace není zbytečná. Neboj se přidat nebo opravit i drobnost. Časem se to vsechno srovná a vyčistí.
 • Jestli vůbec nevíš co a jak, zkus náš zpěvníkový Návod. Nebo je tady Ukázková písnička. Vyzkoušej si na ní editaci a svojí písničku udělej obdobně.
 • Každá písnička má jednu (právě jednu) svoji stránku. Občas není jasný název, ale nevadí, v případě, že tam něco bude dvakrát, já to spojím.
 • Jestli stránka s písničkou ještě neexistuje a tys jí tím pádem založil, nezapomeň jí přidat do Seznamu! jak založit novou stránku. Ještě lépe: začni tím, že jí přidáš do seznamu a pak jí teprve budeš upravovat.
 • Pro text písně používáme tag <poem> </poem>. Nepřeháníme to s formátováním, to většinou další práci s textem spíš komplikuje.
 • Relevantní informace z jiných zdrojů kopírujeme, kdyby originál zmizel.
 • Nezapomínáme na citaci, odkud jsme text (poznámku, vysvětlení) zkopírovali.
 • Noty píšeme v musescore, open source software k dispozici pro win/mac/linux. Uploadujeme zdroj (mscz), náhled (png) a noty k tisku (pdf). Noty lze také jednoduše psát online na noteflight. K tomu se hodí formáty midi nebo music xml. Když nejsi do not, piš text, ten je důležitý, noty někdo doplní.
 • Soubory které uploadujeme pojmenováváme srozumitelně. Nejlépe jménem písničky, bez diakritiky. Soubor, který se jmenuje třeba "noty z internetu" se pak těžko přiřazuje konkrétní písničce.
 • Pod písničky, ke kterým přispíváme více než drobně se podepisujeme - předposlední tlačítko editačního okna nebo tag --~~~~. (Aby ostatní věděli na koho se obrátit s dotazy.)
 • Jde o společné dílo. I drobná pomoc se hodí. Dodatky a komentáře jsou důležité.

Fotochema-1963 Klukovska-kamera-I.jpg

Img754.jpg

Zpivame.jpg

Linky

Jak na wiki:

Oddílové:

Speciální:Aktivní_uživatelé


Do čela, nepovol, bij se vpřed, 555


--Pešek 27. 10. 2015, 13:42 (UTC)