Návod

Z Zpevnik 555
Přejít na: navigace, hledání

Nepropadej panice. Douglas Adams

Jak na novou písničku

Nejprve musíš vytvořit novou stránku. Nejjednodušší je jít na Seznam, kliknout na editovat. Na správné místo seznamu přidej hvězdičku a název písničky ve dvou hranatých závorkách, takhle:

*[[Nová píseň]]

Tím na ní vytvoříš odkaz. (Mimochodem, je to třetí tlačítko editačního okna). Skonči editaci tím, že uložíš změny. Klikni na tebou vytvořený odkaz na novou písničku (bude červený) na Seznamu a edituj.

Formátování ve wiki je jednoduché. Před a za formátovaný text se přidá značka, podle které se to zformátuje. Například '''tohle bude tlustě (bold)''', tohle je == nadpis 2. úrovně == a tak podobně. Tlačítka nahoře nad editačním oknem vyřeší většinu požadavků mimo jednoho: protože web zalamuje řádky podle vlastní potřeby, pro texty písní potřebujeme speciální tag (značku). Na začátku textu písničky bude <poem>, na konci </poem>

Pakliže bude na stránce i něco navíc než jenom text písničky, asi by bylo dobré stránku strukturovat. Já používám tohle (ale každý podle vlastního rozumu):

== Text ==
== Noty ==
== Originál ==
== Varianty ==
== Poznámky ==
== Odkazy ==

Tady je Ukázková písnička. Vyzkoušej si na ní editaci a svojí pisničku udělej obdobně.

A tady je Templat. control-c a control-v pomůže v každém věku.

Jak na opravu / rozšíření stránky

Klikni na stránku, pak nahoře na záložku "Editovat". Tady je podrobnější návod na formátování.

Jak vložit obrázek (noty, soubor)

Jedna z možností je, že na místě ve stránce, kam chci obrázek vložit kliknu na šesté tlačítko editačního okna (Soubor). Do upravované stránky se vloží:

[[Soubor:Příklad.jpg]] 

(Mohu samořejmě napsat přímo.) Místo Příklad.jpg napíšu název souboru, který budu chtít vložit. Ukončím editaci, na vzniklou červenou linku kliknu a podle dialogu nahraji soubor. Pozor, wiki umožní nahrání jenom nějakých typů souborů (.png, .jpg, .pdf, .mp3). Neměli bychom potřebovat žádný další, ale kdyby přece, ozvi se.

Nevím si rady

Je to snadné, metoda pokus/omyl by měla vést k cíli. Znáš to: do čela, nepovol ... Jestli se jedna o dílčí nejasnost, nefunkčnost, napiš Peškovi. Jestli to nejde vůbec, no, tak to se budeme muset někdy sejít a ukázat si to úplně celé. Ozvi se.